Android’de Kasma Sorunu Yaşayanlara Çözüm!

androidde kasma sorunu

Android kasma sorunu yüzünden pek çok uygulamayı kullanırken yavaşlama olduğunu hissediyorsanız, bir kaç ipucu ile önemli ölçüde bu sorunun üzerinden gelmeniz mümkün. Öncelikle android işletim sistemine sahip akıllı telefonunuzun kasma sorununun tam olarak ne zamandan beri yaşandığını bilmeniz gerekiyor. Telefonuz ilk aldığınızdan beri Android’de kasma sorunu ile karşı karşıyaysanız, muhtemelen satın almış olduğunuz android işletim sistemine sahip akıllı telefonunuzun RAM ve hafızası oldukça düşüktür. Böyle bir durumda daha yüksek RAM ve hafıza kapasitesine sahip bir akıllı telefon almanız daha uygun olacaktır.

Bir diğer ihtimal olarak, telefonunuz ilk aldığınız zamanlarda gayet hızlıydı ancak aylar sonra Android kasma problemi yaşanmaya başlandıysa, bu durumda yazımızda sizlere sunacağımız çözüm yöntemlerini uygulayarak, telefonunuzu neredeyse ilk alındığı zamanlardaki kadar hızlı bir hale getirebilirsiniz.

Android’de Kasma Sorunu Çözümü

Android’de kasma sorunu yada yavaşlama sorunu için çözüm önerilerini aşağıdaki gibi sıralandırabiliriz;

  • Telefonunuzun arka planında çalışan gereksiz uygulamaları sonlandırın. Bu işlemi görev yöneticisinden yapabilirsiniz.
  • Sürekli arka planda çalışan ancak hiç kullanmadığınız uygulamaları telefonunuzdan kaldırın.
  • Hafıza kartı ve telefonun hafızası olmak üzere iki farklı hafıza vardır. Her iki hafızanın da çok dolu olmamasına özen göstermelisiniz.
  • Bir temizlik uygulaması kullanın. Örnek olarak; Clean Master, CCleaner gibi uygulamalar bu konuda oldukça başarılıdır.

Tüm bu ipuçlarına ek olarak dilerseniz telefonunuza root yapabilir ve bu sayede telefonunuzun temel ayarlarını değiştirerek daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz. Root yaparak, telefonunuzda varsayılan olarak gelen ancak kullanmadığınız uygulamaları kaldırarak hem RAM hem de hafıza kazanırsınız.

Root Nedir Android Telefonlarda Root Nasıl Yapılır öğrenmek için konu başlığının üzerine tıklayınız…

Yeni Bir Telefon Almalı mı?

Android kasma problemi için yukarıda sıralandırdığımız çözüm önerileri uzun vadede telefonunuzu hızlı bir şekilde kullanabilmenizi sağlar. Ancak bilinmesi gereken önemli bir ayrıntı var ki, bu ayarları ne kadar yapsanız da telefonunuzun modeli eski ise her zaman yetersiz kalacak, her zaman yavaşlayacaktır. Bu anlamda özellikle de 2 GB ve aşağı bir RAM’e sahip akıllı telefonun artık günümüz şartlarında yetersiz kaldığını söyleyebiliriz. Bu nedenle yeni bir model satın almanız önerilir. Satın alırken hafızaya da dikkat etmelisiniz. Android’de kasma sorunu ile ilgili araştırılmasını istediğiniz bir konu var ise yoruma bırakabilirsiniz…

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*