Android’de Numara Engelleme | İstenmeyen Numaraları Engelleme

androidde numara engelleme

Android cihazlar günümüzde o kadar popüler ki, dünyanın hemen hemen her yerinde farklı ürünlerde kullanılıyorlar. En çok da akıllı telefonlarda yaygın olan bu işletim sistemi kullanıcıya pek çok esneklik tanıyor. Telefonlarımızda oyun oynuyoruz, sosyal medya platformlarını kullanıyoruz ve fotoğraf çekiyoruz. Tüm bunları yapıp, multimedya uygulamaların keyfine vararken çoğu zaman telefon telefonluktan çıkıyor ve farklı bir araç haline dönüşüyor. Buna rağmen, bazen istenmeyen aramalara, mesajlara da maruz kaldığımız oluyor. Hal böyle olunca, Android’de numara engelleme konusuna ihtiyacımız oluyor. Peki, Android’de istenmeyen numaraları engelleme nasıl yapılır?

Android’de Numara Engelleme

Android’de istenmeyen numaraları engelleme için çeşitli yöntemler mevcut ve inanın çok da zor değiller. Öncelikle Android işletim sisteminde ‘stok’ olarak çoğunlukla bu özellik mevcuttur. Telefonunuzun kişiler kısmından çağrı geçmişine girin ve burada son yapılan aramalar kısmında, engellemek istediğiniz numaraları tespit edin. Ardından numaraya basılı tutarak, ‘Numarayı engelle’ seçeneğini aktif edin. Tabii bu tüm android cihazlarda aynı olmuyor ve modele göre farklılık gösterebiliyor. Yine de genel olarak arama kısmında biraz gezinerek, numaraları nasıl engelleyeceğinizi görebilirsiniz. Android’de numara engelleme konusunda akla ilk gelen ve en basit olan metod budur.

Android cihazlar için numara engellemede aynı zamanda farklı seçenekler de mevcut. Bunlar tabii ki Google Play Store üzerinden indirip kullanabileceğiniz ücretsiz uygulamalar. Eğer ilk metodda başarısız olduysanız veya doğrudan aracı programla Android’de istenmeyen numaraları engelleme yapmak istiyorsanız, Mr. Number adlı uygulamayı telefonunuza yükleyebilirsiniz. Mr. Number, tamamen ücretsiz bir uygulama olduğu gibi aynı zamanda epey de kullanışlı. Burada istenmeyen çağrı ve mesajlar için üç farklı kategori var. İstenmeyen numaraları, sahtekarlık yapan numaraları ve sadece konuşmak istemediğiniz  kişileri seçebiliyorsunuz.

Android’de Numara Engelleme için Alternatif Arayanlara

Mr. Number’ın yanı sıra Android’de numara engelleme için Call Blocker Free de başarılı bir seçenek. Bu da bir önceki alternatif gibi, telefonunuzda istenmeyen numaralar için kara liste oluşturmanıza izin veriyor. Call Blocker Free’de konuşmak istemediğiniz numaraları seçiyorsunuz ve sizi seçili oldukları sürece arayamıyorlar. Tabii tüm numaraları engelleyip, sadece belli numaraları beyaz listeye alma şekliniz de var. Beyaz listede olan kişiler size ulaşabiliyor fakat diğerleriyle istediğiniz süre boyunca iletişimi kesebiliyorsunuz. Tüm bu süre boyunca, telefonunuz istenmeyen aramalara kapalı oluyor ve android’de numara engelleme sayesinde başınız ağrımıyor 🙂

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*