Telefona Android işletim Sistemi Yükleme

telefona android işletim sistemi yükleme

Android telefonlar bu kadar revaçtayken, insanlar da hem fiyatı, hem de esnekliği sebebiyle bu işletim sistemine yöneliyorlar. Her türlü elektronik cihazda yer alan bu işletim sistemi, en sık olarak da cep telefonlarında kullanılıyor. Telefona Android işletim sistemi yükleme de pek çok kişinin merak ettiği bir konuyken, bu yazımızda sizlere telefona Android yükleme adımlarından bahsedeceğiz.

Telefona Android işletim sistemi yükleme nasıl yapılır?

Öncelikle şunu hatırlatmak gerekiyor, eğer sahip olduğunuz telefon markası Android telefonlar arasında yer almıyorsa, yani firma tarafından desteklenmiyorsa maalesef telefona Android yükleme yapamazsınız. Öncelikle telefonunuzun Android işletim sistemine destek vermesi veya hâli hazırda kurulu olması gerekiyor. Örnek vermek gerekirse, oldukça düşük hafızası olan Java sistemli telefona Android işletim sistemi yükleme işlemini yapamazsınız. Aynı şekilde iPhone markalı bir telefona da Android yüklemek mümkün değil. Fakat bunun yerine var olan Android cihazınızda sürüm alçaltma, yükseltme veya değiştirme işlemleri yapabilir, stok haline geri sıfırlayabilirsiniz.

Android telefonlar içinde sürüm yükseltme yapmak istiyorsanız, bunu otomatik olarak yapabildiğiniz gibi manuel şekilde de gerçekleştirebilirsiniz. Açık kaynak kodlu bir sistem olduğu için, telefon markanıza otomatik güncelleme gelmese bile siz sürüm değişikliği yapabilirsiniz. Elbette en sağlıklısı var olan sürümü kullanmaktır fakat yine de değişim hakkı sizde saklı.

Android Telefonlar için Güncelleme İndirme

Eğer telefonunuza otomatik güncelleme indirmek istiyorsanız, ilk başta kablosuz internet ağına bağlı olduğunuza emin olun. Ardından ana menüdeki uygulamalar arasından Ayarlar kısmına girin ve burada Telefon Hakkında (genelde her telefonda benzer olur) sekmesini açın.

Android telefonlar için bu işlemi yaptığınızda karşınıza Yazılım Güncellemeleri ekranı çıkacak, buradan Şimdi güncelle seçeneğini seçin ve karşınıza çıkan uyarı-bilgilendirme ekranını tamam diyerek ilerleyin. Telefonunuz kısa bir süre sizi bekletecek ve ardından işletim sistemi yükseltme seçeneği bulunuyorsa, indirmeye başlayacak. Eğer son sürüm işletim sistemi yüklüyse, zaten en yeni güncellemelerin yüklendiğini size bildirecek.

Telefona Android yükleme yaparken, markanın izin vermediği sürümlere de yükseltme yapabilirsiniz fakat bu pek tavsiye edilmez, telefonunuzu korunmasız hâle getirebilir ve sistem sorunları çıkabilir. Bunnu yerine farklı ROM’lar ve Launcher’lar yükleyerek, Android telefonunuzu sıra dışı şekilde özelleştirebilirsiniz. Telefona Android işletim sistemi yükleme konusunda anlayamadığınız yerler olursa aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz…

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*