Minibook ile Notebook Arasındaki Farklar

minibook ile notebook arasındaki farklar

Minibook ile notebook arasındaki farklar konusunda önem arz eden bir ayrıcalık yoktur. Her ikisi de gerek donanımsal gerekse yazılımsal olarak hemen hemen aynı özelliklere sahiptirler. Aralarında farklılıktan söz etmek gerekirse sadece birbirinden kalınlık ve incelik bakımından ayrılabilirler. Çünkü notebooklar biraz daha ince yapıda tasarlanırken, minibooklar notebooklara oranla biraz daha kalın tasarlanırlar. Küçük sayılabilen bu donanımsal farkın dışında bir farklılıklar söz konusu değildir.

Aynı özelliklere sahip minibook ve notebooklar piyasada mevcuttur. Minibook ve Notebook arasındaki fark, firmaların cihazlara verdikleri model isimleri ile oluşur.

Minibook Nedir? Notebook Nedir?

Her ikisi de laptoptan farklı olarak dizüstü değil, el üstü kullanım şekillerine sahiptirler. Üretilirken ki amaçları ise, kullanıcıların ağ uygulamalarını çalıştırabilmesi, ekonomik çözüm bulabilmesi ve küçük olmaları sebebiyle taşınabilirliğinin yüksek olmasıdır.

Piyasada mevcut olan minibooklar ve notebooklar genellikle Intel markasının Atom işlemcilerini kullanırlar. Hafıza desteği ise genellikle SSD (Solid StateDisc) şeklindedir, böylece boyutlarının küçük olması sağlanır.

Ekran boyutları 10 inç veya daha küçük boyuttadır. Çoğunlukla optik sürücü içermezler ve LCD ekrana sahiptirler.

Minibook ve Notebooklarda Kullanılan İşletim Sistemleri

Minibook ile notebook arasındaki farklar konusunda işletim sistemi olarak da bir üstünlük yoktur. Çünkü her ikisinin de işletim sistemi genellikle, laptopların da kullanmış olduğu Windows XP veya Linux işletim sistemidir.

Minibook ve Notebookların Tercih Sebepleri

Minibook ve notebookların tercih sebepleri arasında, e-postalara bakabilmek, yolda, otobüste ve her an internette sörf yapabilmek ve mini oyunların kullanımı ile can sıkıntısından kurtulmak yer almaktadır. Sadece bu işlemleri gerçekleştirebileceğiniz, profesyonel bir bilgisayar olmadan da sürdürebileceğini işleriniz (ya da eğlenceleriniz için) uygun bir cihaz arıyorsanız, sizler de minibookları veya diğer ismi ile notebookları tercih edebilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*