Android Telefonum Açılmıyor Ne Yapmalıyım?

android telefonum açılmıyor

Dünyanın lider mobil işetim sistemi platformu Android telefonlar veya tabletler bazen açılmama sorunuyla karşılaşıyor. Telefonum kapandı açılmıyor sorunları her zaman cihazınız bozuk anlamına gelmemekte. Peki Android telefonum açılmıyor, ne yapmalıyım diyenlerin izlemesi gereken adımlar neler?

Telefonum kapandı açılmıyor, ne olacak?

Android telefonlar bazen bu sorunlarla karşılaşsalar da hemen bozulduğundan endişe etmeyin. Telefonunuzu tekrar hayata döndürmek için bazı yöntemler var ve bu çoğu zaman yazılımsal bir durum da olabilir.

Telefon veya tabletinizi birkaç dakika şarj edin

Eğer Android cihazınızın bataryası bitmek üzereyse, ekranda ‘boş batarya’ uyarısı göreceksiniz. Eğer tamamen bitmesine izin verirseniz, muhtemelen cihazınız güç tuşuna basmanıza rağmen açılmayacak. Bunu çözmek için telefonu şarj aletine takın ve en azından beş dakika kadar şarj olmasını sağlayın. Ardından yine şarjdayken açmayı deneyin. Eğer şarj olmama sorunu yaşıyorsanız, başka bir kabloyla tekrar deneyin. Bu da Android telefonum açılmıyor için en basit çözümlerden birisidir.

Bataryayı çıkarın ya da hard reset atın

Tüm diğer işletim sistemleri gibi, bazen Android telefonlarda da ciddi donma sorunları olabilir, cihaz tamamen kitlenebilir. Bunun için güç tuşuna uzunca basın. Olmaması hâlinde gerekli adımları izleyerek telefonunuza hard reset atabilirsiniz. Bu telefonunuzdaki tüm  gücü kesecektir ve sıfıra döndürecektir. Çoğu zaman hard reset atılan telefon düzelir fakat içindeki bilgiler kaybolur.

Bir diğer yöntem ise telefonunuzun bataryasını çıkarıp tekrar takmak. Her ne kadar her cihazda çıkarılabilir batarya olmasa da, eğer bu özelliğe sahipse bataryanızı çıkarın ve 10 saniye kadar bekledikten sonra tekrar takıp telefonu başlayın.

Fabrika ayarlarına geri döndürün

Bazı durumlarda Android telefonlar başlasa da cihaz kısa süre sonra çökebilir veya donabilir. Bunu çözmek için cihazınızı recovery modunda başlatın ve telefonu fabrika ayarlarına geri döndürün. Recovery modda yaptığınız geri döndürme ile telefonunuz muhtemelen eski haline dönecektir. Recovery moda giriş yöntemi her cihazda farklılık gösterse de genellikle ses yükseltme tuşu + home tuşu + güç tuşu üçlüsü kombinasyonuyla gerçekleştirilmektedir. Kısacacası, telefonum kapandı açılmıyor diyenler bu yöntemleri deneyerek telefonlarını eski hâline geri çevirebilir.

Diğer android sorunları kategorisinde yer alan yazıları incelemek için tıklayınız.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*