Akıllı Telefonlarda Konum Nasıl Atılır?

akıllı telefonlarda konum nasıl atılır

Akıllı telefonlarda konum atma özelliği sayesinde akıllı telefonunuzdan bulunduğunuz konumu arkadaşlarınıza bildirebilirsiniz. Özellikle de sosyal uygulamalarda çevrenize nerede olduğunuza dair bilgi verebilirsiniz. Son zamanlarda akıllı telefonlarda konum atma özelliği oldukça popüler. Bu özellik ile sosyal uygulamalarda çevreniz ile etkileşim sağlayabilirsiniz. Whatsapp, Facebook, Google Maps gibi konum bilgisine ihtiyaç duyan uygulamalardan birisini kullanıyorsanız, bu uygulamalar üzerinden android telefonlarda konum nasıl atılır yazımızda ele aldık.

Android Telefonlarda Konum Nasıl Atılır?

Akıllı telefonlarda konum nasıl atılır bunun için pek çok farklı uygulamayı kullanabileceğiniz gibi telefonun mesaj özelliğinden de konumunuzu bildirebilirsiniz. Android telefonlarda bu seçim tamamen size kalmıştır.

Konum bildirme işlemi kullanmış olduğunuz uygulamaya göre farklılık göstermektedir. Ancak genel olarak tüm uygulamalar için önemli olan özellik ise kullanmış olduğunuz telefonunuzun “GPS” özelliğinin açık olmasıdır.

Kullanmış olduğunuz akıllı telefonunuzun GPS özelliğinin açık olup olmadığını, kolay bir şekilde telefonunuzun üst menüsünden görebilirsiniz. Üst menüyü indirdiğinizde, burada GPS yazısı ve simgesi yeşil yanıyorsa GPS özelliği aktif demektir. Konum bilginiz kullanıldığında, telefonunuzun sol üst köşesinde GPS simgesi çıkacaktır. Bu simge, o anda konum bilginizin kullanıldığını göstermektedir. Denemek için Google Maps uygulaması iyi bir seçenek olabilir.

Akıllı Telefonlar Konum Bildirme Uygulamaları

Sosyal uygulamalar başta olmak üzere, android telefonlar üzerinden pek çok uygulamayı kullanarak konum bilginizi başkalarına gönderebilirsiniz. Yada sizlerden konum bilgisi talep eden uygulamalara da konum bilgilerinizi gönderebilirsiniz.

Bir uygulama sizden konum bilgisi talep ediyorsa, bunun için uygulamaya konum bilgisi izni vermeniz ve sonrasında telefonunuzun üst menüsünden GPS özelliğini aktif etmeniz yeterli olacaktır. Özellikle de bir arkadaşınıza, çevrenize, bir kişiye konum bildirmek istiyorsanız; WhatsApp, Facebook gibi uygulamalar üzerinden android telefonlarda konum atma daha etkili ve kolay olacaktır.

  • WhatsApp üzerinden konum bildirmek için sohbet pencresinde “ekleme” simgesine tıklayıp, burada konumu seçin.
  • Facebook Messenger konum bildirmek için “…” simgesine tıklayın buradan konumu seçin.
  • Facebook üzerinden konum bildirmek için, paylaşım esnasında konum ekleye tıklayın.
  • Google Harita uygulamasında konum bildirmek için ise GPS özelliğinizin açık olması yeterli olacaktır.

Gördüğünüz gibi android telefonlarda konum atma, paylaşma ve bildirme oldukça basit bir işlemdir. Hangi uygulama olursa olsun fark etmeden akıllı telefonlarda konum nasıl atılır bildiğiniz taktirde kolaylıkla bulunduğunuz konumu paylaşabilirsiniz. Zaten bu konuda önemli olan husus telefonunuzda GPS özelliği olup olmadığıdır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*