Android’de İki Uygulama Aynı Anda Nasıl Açılır?

Android'de iki uygulama aynı anda nasıl açılır

Andorid’de aynı anda iki uygulama açmak oldukça basittir. Özellikle 7.0 Nougat ve üstü sürüme sahip bir Android cihazınız varsa aşağıda anlatılan adımları uygulayabilir ve aynı zamanda iki uygulamayı birden kullanabilirsiniz. Bunun için piyasadaki “iki uygulamayı birden kullanmanıza imkan tanır” şeklinde prim yapılarak satılan cihazlardan satın almanıza hiç gerek yok! Bakın Andorid’de iki uygulama aynı anda nasıl açılır?

Çift Ekran Özelliği

Android cihazlarda bir uygulama üzerinden mesajlaşırken eş zamanlı olarak sosyal medyalarda paylaşım yapmak ya da WhatsApp’dan yer tarif ederken aynı zamanda haritaya bakmak isteyebilirsiniz. Bunun için çift ekran özelliği aktif etmeniz yeterli olacaktır. Kimi zaman hayat kurtarıcı bir rol üstlenen çift ekran özelliği 7.0 Nougat ve üstü android sürümlerde mevcuttur.

Android’de İki Uygulama Aynı Anda Nasıl Açılır?

Telefonda aynı anda iki uygulamayı kullanabilmek için öncelikle istediğiniz uygulamaların her ikisini de açın. Örneğin Whatsapp ve Google Chrome’u aynı anda kullanmak istiyorsunuz. O halde Whatsapp’ı açın, ardından anasayfaya giderek Chrome’u açın. Andorid cihazından kare tuşuna basarak, açık olan bu uygulamaları ekrana getirin. Sonra Whatsapp uygulamasının çerçevesinin üst kısmına basılı tutun. Ekranınızda şu şekilde bir not göreceksiniz: “Ekranı bölünmüş olarak kullanmak için buraya sürükleyin”

Basılı tuttuğunuz Whatsapp uygulamasını, ekranında yukarısına sürükleyin. Bu işlemin ardından arka plan uygulamaları bölünmüş ekranın altında açık halde kalacak. İkinci ekran olarak Google Chrome’u kullanmak istediğinizi farz ettiğimiz için Google Chrome’u seçin. Andorid’de aynı anda iki uygulama açmak işte bu kadar basit!

Android’de İki Uygulama Aynı Anda Açmak Her Uygulamada Mümkün Değil!

Bölünmüş ekranı yatar halinde daha geniş bir ekranda kullanabilirsiniz. Bunun için telefonunuzu yatay konumuna almanız yeterli olacaktır. Özellikle Whatsapp ve Messenger uygulamalarını aynı anda kullanarak, kıs kesmeden mesajlaşmak isteyenler bu yolu tercih edebilirler. Fakat telefonda aynı anda iki uygulamayı kullanabilmek ne yazık ki her zaman için mümkün değil. Çünkü bazı uygulamalar, çift ekran özelliğini desteklemiyor.

Kolaylık sağlayan bu özellik iyi bir ram ve işlemciye sahip olmayan cihazları yorabiliyor. Dolayısıyla çift ekran özelliğini kullanarak Andorid’de aynı anda iki uygulama açmak işlemciye fazla yükleme yapabilir ve şarjınızı daha hızlı tüketebilir. Bu uyarıları dikkate alarak çift ekran özelliğinden faydalanmanızda yarar var!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*