Android’de Beta Kullanıcısı Olmak İster misiniz?

android beta tester

Android beta tester olmak yani Android beta kullanıcısı olarak, Google Play’de yayınlanan uygulamaları ilk olarak deneyimleyebilir, henüz geliştirilme aşamasında olan son sürümlerin deneyimleyerek test edebilirsiniz.

Android beta aşaması tam olarak geliştirme aşamasında olan uygulamaları ifade etmektedir. Geliştirilme aşamasında olan uygulamalar, geliştirilme aşamalarını tamamladıktan sonra bir güncelleme ile normal aşamadaki uygulamayı günceller. Bu anlamda test eden kullanıcıların etkisi önemlidir çünkü test aşamasındaki kullanıcıların davranış, görüş ve seçenekleri doğrultusunda geliştirme sağlanır.

Beta aşamasında bulunan uygulamalar bir yada birden fazla geliştirici tarafından geliştirilmektedir. Bu aşamada beta kullanıcılar sayesinde eksiklikler ve hatalar da daha kolay belirlenebilmektedir.

Android Beta Kullanıcısı Olmanın Avantajları

Beta kullanıcısı olmanın pek çok açıdan faydasını ve avantajlarını sıralandırabiliriz. Öncelikle belirtmemiz gerekiyor ki Google play beta testi aşamasında kullanmış olduğunuz uygulamanın en son halini kullanmış oluyorsunuz fakat bazen olmadık hatalar ile de karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu hataların nedeni, söz konusu uygulamanın henüz geliştirilme aşamasında olmasından kaynaklanmaktadır.

Bir android beta kullanıcısı için çeşitli avantajları aşağıdaki gibi sıralandırmak mümkündür…

  • Facebook, İnstagram, Snapchat gibi oldukça popüler uygulamaların en son güncel halini kullanabilirsiniz.
  • Uygulamalardaki olmaması gereken hataları geliştiriciye bildirebilir, bu sayede hazırlanan güncellemede, bu sorunların ortadan kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.
  • Beta testi sayesinde sürekli kullandığınız ve sevdiğiniz uygulamalara hangi yeni özelliklerin geldiğini de önceden öğrenmiş oluyorsunuz.

Daha pek çok avantajdan bahsetmemiz mümkün…

Google Play Beta Kullanıcısı Nasıl Olunur?

Google play beta programına dahil olarak, siz de bir Google Play Beta kullanıcısı olabilirsiniz. Bunun için beta programına dahil olmak istediğiniz uygulamanın sayfasına gidin ve bu uygulamanın sayfasında açıklama kısmında “Beta kullanıcısı olun” seçeneğine tıklayın.

Bazı uygulamalar geliştirme aşamalarını tüm kullanıcılara açmadığından dolayı, bazı uygulamalar için beta kullanıcısı olma seçeneğini göremiyorsunuz. Ancak bilindik pek çok popüler uygulamanın beta programının açık olduğunu söyleyebiliriz. Bu uygulamaların bazılarını; Chrome, Snapchat, Facebook, Instagram, Twitter, WhatsApp ve Google Maps olarak sıralandırabiliriz. Bu anlamda sevdiğiniz uygulamaların en güncel hali için programa dahil olabilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*