Android Telefonlara Room Atmak Tehlikeli midir?

android telefonlara root atmak

Muhtemelen Android telefonlar konularına bakarken, karşınıza sık sık telefona root atma yazıları çıkıyordur. Peki, Android telefonlara root atmak işleminin amacı nedir? Öncelikle tabii ki bu sebepsiz yere yapılmıyor ve root atmanın belli faydaları var. Root atılan android telefonlar hem hızlanır, hem de kamera ve flaş performansına kadar pek çok alanda iyileşme gösterir. Aynı zamanda çeşitli kişiselleştirme ve özelleştirme işlemleri yaparken, bunlar genellikle telefonun rootlu olmasını ister.

Android Telefonlara Room Atmak Tehlikeli mi?

Android standart bir yazılımla gelse de, onu değiştirmek sizin elinizdedir ve bunun için telefona root atma işlemi gereklidir. Aynı zamanda Google Play Store üzerinde rootlu Android işletim sistemi isteyen pek çok uygulama da var ve bu yüzden rootlu telefon, tamamen ‘özgür’ telefon anlamına gelmektedir. Fakat unutmayın ki, root atılmış bir telefon garanti kapsamından çıkacaktır. Yani Android telefonlara root atmak konusundaki en baş tehlike budur. Yani root işlemi sonrası, garantiniz bitecektir. Bunun yanı sıra insanların android telefonlar kullanırken root konusunda en büyük korkusu da telefonun bozulmasıdır. Böyle bir ihtimal olsa da, unutmayın ki artık root atmak çok basit ve genellikle sorunsuz olarak hallediliyor.

Telefona root atma işleminin bir diğer dezavantajı ise güncelleme yapınca telefondaki root yetkilerinin gitmesidir. Yani hala telefonunuz güncelleme alır fakat root yetkileri kalkar. Aynı zamanda bu halde de telefonunuzu garantiye götürebilirsiniz fakat problemin root atma yüzünden kaynaklandığını fark ederlerse, yardımcı olmazlar. Telefona root atmanın bir diğer tehlikesi de, işlem sonucunda cihazınızın donmasıdır. Bu nadir olsa da, tekrar düzelmesi olasıdır. Yani tamamen kullanım dışı olma ihtimali yoktur. Tabii telefonda her uygulamaya root yetkisi vermemeye de dikkat etmek lazım.

Unutmayın ki, rootu her zaman geri alma şansınız vardır. Her ne kadar root, telefonu tehlikelere karşı daha açık bir hale soksa da, çok fazla da avantajı olduğu için kullanıcılar bunu tercih ediyor. Kısacası, Android telefonlara root atmak konusu epey karmaşık ve sizin tercihlerinize bağlı. Eğer cihazınız üzerinde sınırsız özgürlüğünüz olsun ve istediğiniz değişiklikleri yapabilmek istiyorsanız, root atmanızı tavsiye ederiz ama dezavantajları ve tehlikeleri de unutmamalısınız.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*